Planowanie wakacji często „odbębniamy”, ponieważ wydaje nam się, że szukanie okazji to mrówcze zadanie, a przecież nie o to chodzi w urlopie. Często więc sami jesteśmy sobie winni i omijają nas niezwykłe promocje, które zwykłe wakacje są w stanie zamienić w luksusowy wypad do pięciogwiazdkowego hotelu. Jak zatem planować wakacje, aby móc tanio zarezerwować ekskluzywny pokój?

Tak naprawdę wystarczy odrobina sprytu i możemy podróżować w o wiele lepszym standardzie niż ten, na który nas stać. Wystarczy, że zastosujemy się do naszych prostych wskazówek i zatrzymamy się w luksusowych miejscach za naprawdę niewielkie pieniądze.

Poza sezonem
Tak naprawdę wakacje poza sezonem to same plusy. Przede wszystkim nie ma przytłaczających tłumów, linie lotnicze oferują dużo tańsze bilety, tak samo jako hotele zakwaterowanie. Chodzi o to, że właściciele wolą obniżyć cenę niż dopuścić do tego, żeby hotel stał pusty. Wykorzystując ten fakt, możemy spędzić naprawdę wyjątkowy urlop. Wbrew ogólnym przekonaniom, taka podróż poza sezonem wcale nie musi wiązać się z gorszą pogodą. I tak np. początek pory deszczowej w Azji może oznaczać tylko lekką poranną mżawkę, która nie krzyżuje wakacyjnych planów. Z kolei Wenecja pod koniec listopada sprawi, że poczujesz się jak w filmie Luchino Viscontiego i będziesz się cieszył widokiem na Canale Grande z hotelowego okna za niższą stawkę niż ma to miejsce latem. Warto zaznaczyć, że okres, w którym drastycznie spadają ceny lotów i zakwaterowania to pierwsze tygodnie stycznia.

Wizyta domowa
Jesteś studentem i lubisz podróżować? W taki razie na pewno znasz portal Couchsurfing, która umożliwia nocowanie „na kanapie” u ludzi z całego świata, należących do społeczności. Zasada jest tu taka, że gospodarz nie pobiera żadnych opłat za nocleg, a gość nie może narzekać na warunki. W następstwie wypada, aby gość swoje lokum również udostępnił dla zwiedzających. Gospodarze oferują często wspólne zwiedzanie, wyjście na imprezę czy spacer po mieście. Trochę inaczej wygląda wynajem mieszkań w Airbnb. Za nocleg płaci się, a gospodarz ma wobec Ciebie pewne obowiązki. Rynek mieszkań Airbnb bardzo różni się w zależności od państwa, jednak bardzo często można znaleźć naprawdę piękne i luksusowe mieszkania w cenie hostelu.

Mniej popularne kierunki
Pamiętaj, że luksus ma inną cenę w zależności od zakątku świata. Oznacza to, że w państwach, do których nie jeżdżą masowo turyści spędzisz ekskluzywne wakacje w dużo niższej cenie. Bardzo często pobyt w mniej popularnym zakątku świata wiąże się nie tylko z tańszym hotelem, ale też restauracjami oraz biletami wstępu do muzeów. Dodatkowym plusem jest to, że przecierasz szlaki w nowym miejscach i doświadczasz prawdziwego ducha kraju, a niej jego turystyczną wersję na sprzedaż.