Zbliża się czas, kiedy możemy zaplanować swoje wymarzone wakacje. Cel i nastawienie obrane, trzeba jeszcze znaleźć odpowiedni hotel. Często jest to najmniej przyjemna część organizacyjna, ponieważ koszty zakwaterowania potrafią pochłonąć znaczną część wakacyjnego budżetu. Istnieją jednak proste sposoby, które pozwolą nam nie tylko dokonać taniej rezerwacji, ale pomogą szybko i łatwo znaleźć komfortowy pokój.

Tani nocleg to pojęcie względne i będzie zależał od indywidualnych preferencji i możliwości. Niektórzy wolą więcej wydać na samo podróżowanie, a pokój nie jest dla nich tak ważny – byle było łóżko i łazienka. Otóż i z tym bywa problem, dlatego jeśli chcesz znaleźć niedrogi i w miarę wygodny pokój zgodnie ze swoimi oczekiwaniami zapraszamy do lektury. Wystarczy nam komputer i dostęp do Internetu.

Dostępne systemy rezerwacji hoteli
Oczywiście hotel będzie najdroższym rozwiązaniem, jednak ceny wahają się bardzo, co zależy od standardu i lokalizacji. Możemy znaleźć hotel samodzielnie przez wyszukiwarkę, ale zdecydowanie łatwiej skorzystać z pomocy specjalnych systemów rezerwacyjnych. Umożliwiają one wyszukanie i porównanie ofert pod względem wielu określonych przez nas kryteriów. Wystarczy, że podamy lokalizację i zakres cenowy a system zaproponuje nam obiekty, spełniające te kryteria. Dodatkowo serwisy zamieszczają opinie gości, które pomogą podjąć nam decyzję odnośnie rezerwacji. Ceny są również korzystniejsze niż na stronach samego hotelu. Do najbardziej znanych systemów rezerwacyjnych należą booking.com oraz trivago.

A może hostel?
Hostele często kojarzą nam się z podróżowaniem na studencko, czyli spaniem w wieloosobowych pokojach z obcymi ludźmi. Na szczęście rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Owszem hostele posiadają wieloosobowe pokoje, co daje możliwość bardzo taniego noclegu od 20 do 40 zł za noc. Nie jest to jednak wszystko, co obiekty oferują. Znajdziemy tam również 4 osobowe i 2 osobowe pokoje w bardzo atrakcyjnych cenach. Ta różnica cenowa między hotelem a hostelem wynika przede wszystkim z różnicy w standardzie. Otóż w hostelach łazienka, kuchnia i pokoje gościnne to najczęściej przestrzenie wspólne. Oznacza to, że pokoje nie mają lodówek, minibarów i oddzielnych łazienek. Same prywatne pokoje mają jednak często dość wysoki poziom, jednak wszystko zależy od poszczególnych obiektów. Jest to świetne rozwiązanie, gdy na wyjeździe chcemy spędzać czas głównie na zewnątrz hostelu, w którym zasadniczo chcemy tylko spać, żeby rankiem wyruszyć zwiedzać i smakować nowe miejsce. Wówczas nie potrzebujemy zbędnych dodatków, z których i tak nie będziemy mieli czasu skorzystać. Hostel w centrum miasta często oferuje naprawdę atrakcyjne ceny, które są kilkukrotnie niższe od kosztów pokoju hotelowego w podobnej lokalizacji. Hostele również znajdziemy w wyżej omówionych systemach rezerwacyjnych.