Wyjazd na wakacje może oznaczać wiele różnych rzeczy – wylegiwanie się przy basenie w pakiecie all inclusive, wyruszanie z hostelu i zagłębianie się w serce miasta lub aktywny odpoczynek na łonie przyrody. Ta ostatnia opcja wiąże się ze spaniem na polu namiotowym. Czy jednak nocowanie na kempingach opłaca się?

Namiot to osobisty hotel, który możemy zabrać na festiwal muzyczny lub na wakacje w Polsce i za granicą. Pola namiotowe oferują odpowiedni plac, łazienki i inne udogodnienia dla starszych i młodszych. Choć większości wydaje się, że jest to jedna z najtańszych opcji podróżowania, to należy zaznaczyć, że nie zawsze tak jest. Oczywiście wciąż jest to wyjście stosunkowo tanie, ale w podróżowaniu z namiotem nie do końca chodzi o to, żeby było najtaniej. W tego rodzaju podróżowaniu chodzi przede wszystkim o byciu na zewnątrz, o spaniu wśród drzew i nad jeziorem. Same ceny zależą głównie od standardu pola namiotowego w poszczególnych krajach.

Zalety spania na polu namiotowym
Porównując dokładnie wszystkie możliwości, pole namiotowe nie zawsze będzie tą najtańszą opcją. Chodzi jednak o inne aspekty spania pod namiotem, które pozwalają na dużo większą elastyczność podróżowania. Płacąc za jedną noc możemy dowolnie zmieniać plany i nie przejmować się sztywną rezerwacją. Jeśli udajemy się w ciepłe miejsce pełne cudownych krajobrazów, to namiot jest w zasadzie wszystkim, czego potrzebujemy. Wówczas naturalnie spędzamy więcej czasu na zewnątrz i nie kisimy się w pokoju hotelowym. Jest to szczególnie odprężające, jeśli mieszka się w bloku w centrum miasta, gdzie ciężko o naturalne otoczenie. Warto również zaznaczyć, że pole namiotowe jest o wiele spokojniejsze niż hostele. Wbrew pozorom na polach jest cicho i spokojnie, ponieważ młodzież woli wieloosobowy pokój w centrum miasta.

Ile to kosztuje?
Zacznijmy od tego, że jadąc na kemping zapłacimy trzy różne części składowe, czyli opłatę za namiot, opłatę za osobę oraz opłatę za pojazd, którym się poruszasz. Najczęściej dolicza się do tego opłatę klimatyczną i opłata za prąd. W Polsce zdarza się, że na niektórych polach płatny jest też prysznic, ale takie pola lepiej omijać. Ceny od osoby za dobę (łącznie z namiotem i pojazdem) wahają się od 30 złotych do 70. Przed wyjazdem należy sprawdzić dane pole namiotowe na stronie. Najlepiej zrobić to na http://www.eurocampings.pl/. Dobrze wybierać te kempingi, które mają dużo miejsc, ponieważ mają one dobrze rozbudowaną infrastrukturę. Oznacza to dużą ilość dobrze utrzymanych łazienek, sklepy, piekarnie i dodatkowe atrakcje, jak basen, zjeżdżalnie czy restauracje. Warto sprawdzić też czy pole oferuje dostęp do Internetu. Pole namiotowe opłaca się więc tym, którzy cenią sobie spanie na zewnątrz i na wakacje wybierają się głównie dla widoków. Wówczas można znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty.