Jeśli dopiero przymierzasz się do organizacji wesela lub po prostu jesteś ciekaw jak to wszystko wygląda od środka, to przygotuj się na sporo biegania, bowiem poniżej pokażemy na własnym przykładzie ile czasu, pieniędzy i poświęcenia zajmują ostatnie tygodnie przed uroczystością. Zapraszamy do lektury.

Krok pierwszy: Rezerwacja terminów

Niezależnie czy zamierzasz brać ślub kościelny, czy cywilny – musisz najpierw zarezerwować datę. To akurat najmniejszy problem, bo udajesz się do Proboszcza lub Urzędu Gminy/Miasta i informujesz o planowanym wydarzeniu. Tego samego dnia warto również wynająć salę, aby mieć pewność, że nikt nam nie zabierze terminu. Możesz również tego samego dnia postarać się o umowę z firmą cateringową, ale jeśli zrobisz to na 6 miesięcy przed wydarzeniem, to nic się nie stanie.

Krok drugi: Ubiór sali oraz wybór kapeli

Dekoratorów oraz kapelę powinieneś zarezerwować możliwie jak najwcześniej. W tych branżach panuje niewielka konkurencja, ponieważ kapele przyzwyczaiły nas, że mają zajęte terminy na rok do przodu. Jeśli nie masz znajomych, którzy znają kapelę – postaraj się ją znaleźć na rok przed wydarzeniem.

Krok trzeci: Catering

Na 6 miesięcy przed weselem powinieneś wynająć firmę cateringową, która zadba o posiłki i porządek na sali. Przygotuj się, że będziesz musiał zapłacić zaliczkę, ale zazwyczaj nie przekracza ona tysiąca złotych. Podobnie będzie w przypadku dekoratorów oraz kapeli. Zaliczka to podstawa aby artyści wiedzieli, że Twoje wesele planowane jest na poważnie.

Krok czwarty: Ostatni tydzień przed weselem

Moment największego zabiegania. Musisz dopilnować wystroju sali, zadbać o nocleg dla swoich gości. Wydasz w międzyczasie sporo pieniędzy, więc przygotuj się na takie wydatki. Co chwilę będziesz musiał gdzieś jechać samochodem, kogoś przywieźć, kogoś innego odwieźć. Polecamy urlop na 2 tygodnie przed weselem, aby dograć wszystkie szczegóły.

Organizacja wesela to sporo biegania, wydawania pieniędzy, ale finalnie kończy się udaną zabawą.