Chociaż nie jest to przedsięwzięcie tak duże, jak, chociażby, organizacja wesela, jednak również planowanie chrzcin nie jest takim prostym zadaniem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak krok po kroku zorganizować tę uroczystość, aby wszystko przebiegło bezproblemowo. Zaczynamy!

1. Data chrztu – to oczywiście podstawowa kwestia. Obecnie najczęściej chrzci się dzieci między 3 a 6 miesiącem życia. W tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę głównie na dwie rzeczy. Pierwsza z nich jest potencjalna pogoda – czasem warto poczekać miesiąc, aby było po prostu cieplej lub zdecydować się na chrzest wcześniej, również ze względu na pogodę. Pamiętajmy również, że jeżeli dziecko jest małe, to śpi więcej – będzie więc szansa na to, że prześpi spokojnie całą uroczystość.

2. Chrzestni – czas się na nich zdecydować, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście. Pamiętajcie jednak, że nie każdy może być chrzestnym. Zgodnie z przepisami, chrzestny musi mieć ukończone 16 lat oraz być osobą bierzmowaną. W większości przypadków nie są to kwestie problematyczne, jednak warto o nich pamiętać.

3. Wybór lokalu – jeśli planujemy zaprosić więcej osób, to dobrze zorganizować chrzciny w odpowiednim do tego lokalu (chyba że mamy naprawdę pokaźne mieszkanie lub dom). Organizacja tego typu wydarzeń poza domem jest coraz powszechniejsza, a lokale posiadają oferty dostosowane do wymagań młodych rodziców. Jeżeli poszukujecie takiego lokalu w Lublinie lub jego okolicach, zapraszamy do sprawdzenia oferty Dworku Arkadia. To znakomite miejsce, idealnie przystopowane do organizacji chrzcin. Więcej o samym lokalu, jak i jego ofercie dowiecie się na stronie internetowej, pod adresem http://dworekarkadia.pl/komunie-chrzciny.html.

Przy doborze lokalu dotyczą nas zasady podobne jak w przypadku wesela. Przede wszystkim, musimy wybrać odpowiednią lokalizację. Z jednej strony warto szukać lokalu blisko kościoła, aby z maluchem nie jeździć zbyt daleko, z drugiej strony warto szukać miejsca odpowiedniego dla jak największej ilości gości. Nie zapominajmy również o odpowiednim menu, zwłaszcza gdy ktoś z gości jest na specjalnej diecie. Pamiętajcie również o tym, że jeżeli dany lokal jest dla Was za duży, zawsze możecie dowiedzieć się, czy jest opcja na zarezerwowanie tylko jego części. Wiele lokali oferuje taką opcję. Ostatnią kwestią, która musicie ustalić przed uroczystością, jest oczywiście jej długość. Zazwyczaj chrzciny nie trwają dłużej niż kilka godzin. Kiedy poszukujecie odpowiedniego lokalu, zawsze informuje pracowników o tym, jak długą uroczystość macie w planach zorganizować.

4. Goście – jeżeli mamy już termin i odpowiedni lokal, musimy zająć się zapraszaniem naszych gości. Pamiętajcie, że warto zaprosić ich jak najwcześniej, aby mogli oni zaplanować sobie tę uroczystość. W innym przypadku może okazać się, że wielu osobom nie uda się dotrzeć na chrzciny naszej pociechy. Oczywiście sama ilość osób musi być znana przez Was znacznie wcześniej, na pewno przed momentem poszukiwania przez Was lokalu – pamiętajcie o tym!

5. Tort – jest to coraz powszechniejszy dodatek na wielu chrzcinach. Naszym zdaniem również warto się na niego zdecydować, nie jest to duży wydatek, a doda klimatu naszej uroczystości. Pamiętajcie o rezerwacji tortu z odpowiednim wyprzedzeniem. Wiele cukierni posiada specjalną ofertę na chrzciny – warto o nią zapytać.

6. Fotograf – nie jest to konieczność, natomiast jeżeli organizujemy wydarzenie poza domem i zapraszamy liczne grono gości, to czasem warto się na niego zdecydować. Z jednej strony, fotografowie mają w takich przypadkach ceny znacznie niższe, niż np. w przypadku ofert ślubnych i weselnych, z drugiej strony zdjęcia z chrzcin będą znakomitą pamiątką na lata. Pamiętajcie, aby również zarezerwować termin z odpowiednim wyprzedzeniem.

7. Ubrania dla malucha – chociaż może wydawać się to rzeczą prostą, nic bardziej mylnego. Musimy w końcu zadbać, aby główny bohater naszej uroczystości prezentował się naprawdę znakomicie. Nie zapomnijcie o tym, aby dopasować ubranko do pogody, której się spodziewacie. Nie zapomnijcie też być przygotowanymi na to, że będzie albo znacznie cieplej, albo znacznie zimniej, pogoda w Polsce bywa w końcu bardzo zmienna.

8. Prezenty na chrzciny – chociaż nie jest to jeszcze tak popularne rozwiązanie, to rodzice często sugerują, co podarować z okazji tej uroczystości. Ważne, aby wszystkie sugestie były subtelne i nie nachalne, jednak z praktycznego punktu widzenia jest to rozwiązanie znakomite zarówno dla rodziców, jak i dla gości – w końcu nikt nie lubi zdublowanych prezentów oraz zastanawiać się, czy akurat ten prezent będzie dobrą opcją, czy też nie.

Mamy nadzieję, że udało nam się doradzić Wam jak zorganizować chrzciny i poukładać całą procedurę w mającą sens całość. Na pewno znakomicie dacie sobie radę a same chrzciny przebiegną bezproblemowo. Powodzenia!